Ekonomi

AB, 5 ülkenin Ukrayna’dan tahıl ithalatına getirdiği kısıtlamaları genişletiyor

AB Yönetim Kurulu, Ukrayna’dan tarım ürünleri ithalatına ilişkin alınan yeni kararları açıkladı.

Buna göre, Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan için 2 Mayıs’ta uygulamaya konulan ve bugün sona eren Ukrayna’dan buğday, mısır, kolza ve ayçiçeği ithalatına yönelik istisnai ve kesintili tedbirler 15 Eylül’e kadar devam edecek.

Bu süreçte 5 ülke, Ukrayna tahılının diğer AB üyesi ülkelere sevkiyatını engelleyici herhangi bir önlem almayacak.

Bu ülkeler, hasat mevsimi öncesinde ciddi lojistik darboğazlar ve sınırlı tahıl depolama kapasiteleri nedeniyle Ukrayna tahıllarına yönelik kısıtlamaların devam etmesini talep ediyorlardı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlaması ve Karadeniz limanlarından uzun süredir sevkiyat yapılamamasından sonra, Ukrayna’nın önemli miktardaki tahıl ve gıda ürünleri, kara yoluyla Doğu ve Orta Avrupa ülkelerine gönderilmeye başlandı.

Çoğunlukla Ukrayna’dan gelen tarım ürünleri Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan’ın sınır ülkelerine girdi. Nispeten ucuz Ukrayna tahıl ve gıda kaynakları bu ülkelerdeki üreticileri rahatsız etti.

Bölge ülkelerindeki çiftçiler uzun süredir Ukrayna’dan ucuz tarım ürünleri ithalatına son verilmesini talep ediyor. Bu ülkeler, Nisan ayında Ukrayna’dan tahıl ve gıdaya kalıcı bir yasak getirmeye karar verdiler.

AB Komitesi ayrıca, Ukrayna’dan tahıl ithalatını yasaklayan, eserlerin taşınmasına izin verilirse çiftçilere ek takviye sağlayan ve Ukrayna’daki bazı eserlere kısıtlamalar getiren ülkelerin korkularını hafifletmek için bir plan hazırlamıştı. Böylece Ukrayna tahılının diğer ülkelere sevkiyatı devam etti.

haber-tusba.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu