Haber

AB’nin Afganistan Özel Temsilcisi: Taliban kız çocuklarının okullaşmasına bağlı değil

Taliban’ın 15 Ağustos 2021’de Afganistan yönetimine gelmesinin ardından geçtiğimiz Kasım ayında kızların ortaokul ve liselerde, üniversitelerde eğitim görmeleri engellendi.

Yine Kasım ayında Afgan kadınların yerli ve yabancı sivil toplum kuruluşlarında çalışmaları askıya alındı.

Ülke genelinde kız çocukları artık ilkokul 6. sınıfa kadar eğitim alabiliyor.

Kabil’de basın açıklaması

Afganistan ziyareti sırasında Taliban yetkilileriyle görüşen Niklasson, başkent Kabil’de basın açıklaması yaptı.

Yeni eğitim döneminde kadınların çalışması, kız çocuklarının okula gidebilmesi gibi insan hakları alanındaki konuları gündeme getirdiğini kaydeden Niklasson, herhangi bir taahhütte bulunulmadığını söyledi.

“Güçlü bir taahhüt duymadım”

niklasson, “Bakan yardımcılarıyla yaptığım görüşmelerde bu konuları gündeme getirdim. Çoğu kadın ve kız çocuklarının eğitim alma hakkına sahip olduğunu belirtti. Tarafımızdan gelen çok açık sorulara rağmen, yeni okulda okulların açılması yönünde güçlü bir taahhüt duymadım. yıl.”söz konusu.

Kız çocuklarının eğitiminin Afganistan’ın gelecek nesilleri için gerekli bir yatırım olduğunu vurgulayan Niklasson, bunun tanıştığı her Afgan’ın talebi olduğunu kaydetti.

Afganistan ziyareti sırasında Niklasson, aralarında Taliban’ın süreksiz hükümetinin Başbakan Yardımcısı Mevlevi Abdul Kebir ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Emirhan Muttaki’nin de bulunduğu Taliban’ın önde gelen isimleriyle bir araya geldi.

sarikaya-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu