Ekonomi

Afetzedelere bağışlanacak konutlara KDV muafiyeti

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan afetzedelere konut bağışında bulunacaklara sağlanacak KDV istisnasına ilişkin yasal düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, meydana gelen depremler sonrasında afet bölgesi olarak değerlendirilen yerlerde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile imzalanan protokol kapsamında afetzedelere bağışlanacak konutların yapımı için kamu kurumu olan meslek kuruluşlarına teslim ve hizmetler verilmektedir. 6 Şubat’ta katma değerde yapılacak, 31 Aralık 2024 tarihine kadar vergiden muaf olacak.

Bu kapsamda sunulan teslim ve hizmetlerden dolayı oluşan vergiler, vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan vergiden mahsup edilecektir. Kesinti yoluyla telafi edilemeyen vergiler, Kanunun 32 nci maddesi hükmü uyarınca istisna kapsamında başvuran vergi mükellefinin talebi üzerine iade edilecektir.

Başkan, birinci fıkradaki süreyi bir yıla kadar uzatabilir; İstisna kapsamına girecek teslim ve hizmetleri belirlemeye, istisna ve iade usul ve esaslarını belirlemeye Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilidir.

İşyerleri, fabrikalar, alışveriş merkezleri, camiler, okullar, hastaneler ve sosyal tesisler istisna değildir.

İstisna kapsamında; Afet bölgesi olarak değerlendirilen yerlerde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile imzalanan protokol kapsamında afetzedelere bağışlanacak konutların inşası kapsamında kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına teslim ve hizmetler verilmektedir.

Uygulamaya göre konut dışı yapıların (işyeri, fabrika, alışveriş merkezi, cami, park, okul, hastane, sosyal tesis gibi) inşaatı ile mevcut konutların tadilat, bakım ve onarımına yönelik mal ve hizmet alımları yapılacak. istisna kapsamına girmez.

AFAD ile protokol imzalanacak

Uygulamaya göre kamu kurumu olan meslek kuruluşlarının muafiyetten yararlanabilmesi için AFAD ile bağış protokolü imzalaması gerekiyor.

İstisna, evin inşası için mal ve hizmet satın alımını kapsayacaktır. Ortada yer alan konutların, site içi yolların, istinat duvarlarının, perde duvarlarının, çevre duvarlarının ve benzeri mal ve hizmetlerin üretimine yönelik altyapı işleri istisna kapsamında değerlendirilmektedir. Çocuk oyun alanları, bahçe peyzajı, havuz, pergola, kamelya, spor sahası ve benzeri üretimlere yönelik mal ve hizmet alımları istisna kapsamında değerlendirilmeyecektir.

Ayrıca konutların ayrılmaz parçası olan mutfak dolapları, banyo dolapları ve vestiyerler, panel radyatörler, kombiler, duşakabin, küvet ve benzeri, konut sahibi kişiler tarafından sökülüp taşınamayacak olan eşyalar da kapsam kapsamına alınacaktır. istisna kapsamı. Mobilya, beyaz eşya, perde, avize, televizyon ve benzeri eşyalar istisna sayılmayacaktır.

AFAD’a yapılan nakdi bağışlarla AFAD tarafından yaptırılan konutların mal ve hizmet alımlarında bu unsur kapsamında istisna uygulanması mümkün olmayacaktır.

Kamu kurumu olan meslek kuruluşları, KDV mükellefi olup olmamalarına bakılmaksızın bu istisnadan yararlanacak.

adaklihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu