Haber

Almanya’da Neonazi karşıtı protestoda çatışma çıktı

Almanya’da Neo-Nazilere yönelik saldırılar düzenlemekten yargılanan aşırı solcu Lina E’nin hapis cezasının protesto edildiği Leipzig kentinde hareket içindeki göstericilerle polis arasında çatışma çıktı.

Alman basınında yer alan haberde, Lina E’nin tutuklanmasını protesto etmek için dün gece düzenlenen yürüyüşün ardından yüzlerce kişinin Connewitz semtindeki Wiedebach Meydanı’ndaki meydana geldiği, maskeli göstericilerin polise taş ve havai fişek attığı belirtildi. .

Çok sayıda araca zarar veren göstericilerin Connewitz sokaklarında kurdukları barikatları yaktıkları, polisin göz yaşartıcı gaz ve TOMA ile müdahale ettiği kaydedildi.

Leipzig polisinden yapılan açıklamada, yanan barikatların polis koruması altındaki itfaiye ekipleri tarafından söndürüldüğü bildirildi.

Açıklamada çok sayıda polis memurunun yaralandığı ve bunlardan birinin hastanede tedavi altına alındığı, 3 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, “Kamu huzurunu bozmak”, “yaralama”, “polise saldırmak”, “mala zarar verme” ve “Patlayıcı Maddeler Yasasını” ihlal suçlarından soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Öte yandan Leipzig polisi bugün yapılması planlanan gösteriyi yasakladı.

28 yaşındaki Lina E, Dresden Bölge Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada “suç örgütüne üye olmak” suçundan 31 Mayıs’ta 5 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Federal Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, sanıkların 2018-2020 yıllarında Leipzig, Wurzen ve Eisenach kentlerinde Neonazilere yönelik saldırılar düzenlediği ve 13 kişinin yaralandığı, Lina E’nin örgütün başkanı olduğu iddia edildi. Bu saldırılarda küme.

goynukhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu