Haber

Amasra’da facianın yaşandığı madende delillerin karartıldığı iddiası: İş güvenliği uzmanları iş başında

Bartın’ın Amasra ilçesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) madeninde 43 madencinin ölümüyle sonuçlanan grizu patlamasının ardından madendeki ihmal ortaya çıktı. Madencilerin ölümü nedeniyle Bartın 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada aralarında TTK Amasra Kuruluş Müdürü Cihat Özdemir, Kurum Müdür Yardımcısı Salih Atmaca ve İşletme Müdürü’nün de bulunduğu 7’si tutuklu 23 sanık yargılanıyor. Selçuk Ekmekçi. Dava belgelerinde madendeki ihmale ilişkin birçok belge yer aldı ancak facianın tam olarak nasıl meydana geldiği henüz ortaya çıkmadı.

Amasra’da çalışan bir mühendis, ANKA Haber Ajansı’na Madendeki ihmali anlattı. Mühendis, bu sırada madendeki delillerin karartıldığını savunarak, ocaktaki eksiklikleri anlattı.

‘PROBLEM ANA FANDA DEĞİL, İKİNCİL HAVALANDIRMADA’

“Pervane hakkında çok fazla yanlış bilgi var. Ana pervanede bir sıkıntı yok. Sayıştay ‘Pervane her iki yöne de dönebilmelidir’ dedi. “Bu gerçekçi bir tespit değil. Fırının tüm havalandırma sistemi, buradaki fanın iki yönde dönebilmesi için yeniden düzenlenmelidir. Bu çok zor. Ana fanda sorun yok. Sorun ikincil havalandırma.”

‘DÖRT ÇALIŞMA NOKTASI OLUŞTURULDU, HAVA YETMEZ’

“Ana galeriden çalıştıkları noktalara, dışarıyla teması olmayan noktalara kadar pervane yani vana takıyorlar. O ana yola kaç vana takılıyorsa 3 vana takılabiliyor ama 4 çalışma noktası oluşturup 4 fan taktıysanız hata yaptınız o zaman yanlış bir şey yapmadınız anladığım kadarıyla böyle yapıyorlar 4 çalışma noktası oluşturmuşlar pervanelerin havası gelmiyordu orası yeter. Aslında pervanelerden birinde arıza var. Eğer bir arıza varsa o noktada çalışmazsınız.”

‘İNMESİ GEREKEN 390’LA İNDİLER’

“İşçilerin ağzından duyuyorum, projesiz bir işteler. 350’nin altına düşmemeli ama altına inmişler. 370-390’lara kadar düşmüşler. Ama bu ocak açılınca bu söylenti netleşecek.” açıldı.”

“BAĞLANMAMASI GEREKİYOR, 2 OCAK’TA ÇALIŞANLAR ÖLDÜ”

“Mesela 2 ayak çalışıyor, bu 2 ayak birbirine bağlı olmamalı. Hava birbirine bağlı olmamalı, bağımsız olmalı. Bağladılar. Yani ocaklardan birinde patlama olsa, diğer ocaktaki işçilere zarar gelmesin burada 43 kişi öldü 2 ayak üzerinde çalışanlar da öldü birbirleriyle temas halindeydiler” dedi.

‘ÖNCE GRIZU, SONRA KÖMÜR TOZU’

“Kaza büyük olasılıkla grizu patlaması şeklinde oldu. Ardından kömür tozu patlaması oldu. 2, yaklaşık 3-4. Kömür tozu patlamaları seri olarak devam ediyor.”

‘Hepsi ELEMENT EKSİKLİĞİNDEN’

“Kömür tozunu ortamdan uzaklaştırıyorsunuz, toplanamıyorsa taş tozuyla etkisiz hale getiriyorsunuz. Taş tozumuz var ama serpecek elemanımız yok. En kolayı bu. Vazgeçmek. Kömür çıkaracak insanlara taş tozu vermek bir yük. Personel eksikliği hep oluyor. Taş tozu var ama serpecek adam yok.”

‘İŞ GÜVENLİĞİ KESİNLİKLE İHMAL EDİLMİŞTİR’

“Üretim baskısı için kömürün fırından çıkması gerekiyordu. Fırından kömür çıkmıyordu. Günde 50, 100 ton çıkıyordu. Tonlarca çıksın diye kanalizasyona bile atmıyorlardı. Zonguldak’tan kimse arayıp ‘neden kömür çıkarmıyorsun’ diye sormadı. “Üzerinde baskı kurduğunu düşünmüyorum. Ama taş ocağı var, 300 işçin var. Kömür yok. İş güvenliğini sağlamak için adam ayarlamak gerekiyorsa yapmadılar, kömür çıkarmayı ayarladılar. İş güvenliği tamamen ihmal edildi.”

‘DELİLLERİ KARALAMAKTALAR’

“Şu anda sanık kürsüsünde bulunan iki iş güvenliği uzmanı iş güvenliği servisine devam etmekte, aynı zamanda iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaktadır. Delilleri karartıyorlar. Fazıl Karakök, Hidayet Gökdere. Tutuklanmak isteniyor, Hakimin bilmesi için. Ama delillerin karartılmasını önleyin. İşyerini değiştirin. Acil önlem alın. “Böyle bir plan yoktu. Patlamadan sonra yapıldı. Fazıl Karakök bu acil eylem planını yaptı. Bu bir delil karartması değil mi? Fazıl Karakök de artık usuli eksiklikleri gideriyor.”

NE OLDU?

14 Ekim 2022 günü saat 18:15’te Bartın’ın Amasra ilçesinde TTK Amasra Kurumuna ait madende meydana gelen patlamada 43 işçi hayatını kaybetti, 11 işçi yaralandı.

Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında aralarında TTK Amasra Kurum Müdürü Cihat Özdemir’in de bulunduğu 24 zanlı gözaltına alındı.

Şüpheliler arasında TTK Amasra Kurum Müdürü Cihat Özdemir, Kurum Müdür Yardımcısı Salih Atmaca, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekci, İş Güvenliği ve Eğitim Başmühendisi Volkan Soylu ve Başmühendis Mehmet Tural, maden mühendisleri Levent Aydın ve sorumlu İbrahim Hakan Mengeş yer alıyor. fişekler ve güvenlik mühendisi Şahan Kahraman “birdenbire, bilinçli ihmal sonucu.” “Daha fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” kabahatinden tutuklandı, 4 zanlıya kontrol emri verildi, zanlılardan 3’ü çıkarıldığı hakimlik tarafından serbest bırakıldı, 9’u ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. .

Soruşturma sürecinde bu zanlılar arasında yer alan bir kişi hakkında takipsizlik kararı verildi.

İddianamede tutuklu sanıklar Özdemir, Ekmekçi, Soylu ve Tural’a 42 kez “muhtemel kasten öldürme” suçundan 4 yıl 16 aydan 12 yıla kadar, “muhtemel kasttan 4 yıl 840 yıldan 1050 yıla kadar” hapis cezası verildi. kasıtlı yaralanma”.

Bu 4 sanığın iki suçtan 16 aydan 1062 yıla kadar toplam 844 yıl hapis cezasına çarptırılmalarını talep eden iddianamede, 4’ü tutuklu 19 sanık “Kasten kasten birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçlarından yargılandı. ihmal” 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6 aya kadar. tutuklu aranıyor.

28 Nisan’da görülen duruşmada açıklanan ara kararda mahkeme heyeti, kurum müdür yardımcısı Salih Atmaca’nın adli kontrol şartıyla tahliyesine, diğer 7 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu