Sağlık

Bir Ortopedi Uzmanından Çocuklara Sörf Önerisi

Çocuklarda ve gençlerde bağımlılığa dönüşen cep telefonu ve tablet kullanımı, omurga gelişimine zarar vermekte ve duruş bozukluklarına neden olmaktadır. Yaz tatillerinde aileler çocuklarını spora yönlendirmeye çalışsa da çok sıcak havalarda spor yapmak zorlaşıyor. Medicana Çeşme Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Muzaffer Gökhan Kahraman, başta yüzme ve sörf olmak üzere su sporlarının çocukların omurga ve kemik yapılarının gelişimi için çok faydalı olduğunu söyledi.

“Su Sporları Bunun İçin Tasarlandı”

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hero “Su Sporları Bunun İçin Tasarlandı”

Çocuklarda ve gençlerde duruş bozukluklarının arttığına işaret eden Kahraman, “Çocuklar yılın büyük bir bölümünü sınıfta oturarak ve boş zamanlarında dijital cihazlara bakarak geçirdikleri için omurga gelişimleri olumsuz etkileniyor ve maalesef duruş (duruş) bozukluğu oluşuyor ve vücutları kamburlaşıyor. Yüzme, sörf, yelken ve kürek çekme gibi su sporları bunun için mükemmeldir. Kemikleri ve kasları aynı anda güçlendiren elit aktivitelerden biri olan su sporları, stabilite ve çeviklik sağlar. Zihinsel gelişimi destekleyen su sporları ile disiplin kazanmak da mümkün. Denizden uzakta yaşayanlar için havuzlar, çocuklar ve gençler için sörf kampları alternatif olabilir. Bu tür ortamlar hem sporu daha çok sevmeleri hem de sosyalleşmeleri açısından çok faydalı” dedi.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Muzaffer Gökhan Kahraman

Spor öncesi ısınma çok değerlidir.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Kahraman, çocukları herhangi bir spora başlamadan önce bilgilendirmenin önemine vurgu yaparak, beden eğitimi ile yeterince ısınarak spora başlamak gerektiğini vurguladı. Muzaffer Kahraman, sörf eğitmenlerinin çok dikkatli olmasına rağmen zaman zaman düşme, ilk marşa çarpma gibi ufak tefek yaralanmalar olabileceğini belirterek, “Medicana olarak sörf cenneti Alaçatı ve Çeşme’de sörf merkezleriyle yapılan anlaşmalar kapsamında bu noktalarda ambulans hizmeti veriyoruz. 7/24 açık acil servisimiz, MR cihazımız ve iki ameliyathanemiz ile her türlü yaralanmaya hızlı müdahale ederek sporcularımızın sağlığı için tüm imkanları seferber ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu