Ekonomi

Bitcoin ETF pazarı, Grayscale itfalarının yavaşlamasıyla piyasayı desteklemeye başladı

Investing.com – Hafta ortasında ABD spot Bitcoin ETF’leri yeniden talep görmeye başlarken hafta başındaki negatif seyir telafi edildi.

Amatörlerin bile profesyoneller gibi kazanabileceği dünyaya adım atın. InvestingPro şimdi %20 indirimde. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

CoinGlass verileri, spot Bitcoin ETF’lerde Salı ve Çarşamba günü toplam 150 milyon dolar giriş raporlarken hafta başındaki 87,5 milyon dolarlık fon çıkışı telafi edildi ve akış pozitife döndü.

Son haftalarda ilgi odağı olmaya başlayan Fidelity’nin FBTC ETF’i dün en çok talep edilen fon olarak 116,7 milyon dolar topladı ve 42 milyon dolar toplayan BlackRock’ın ETF’ini geride bıraktı.

Blackrock, bugün itibarıyla 17 milyar dolar değerinde 256 bin BTC tutuyor, Fidelity ise FBTC fonu aracılığıyla yaklaşık 10 milyar dolar değerinde BTC’ye sahip. Diğer yandan lansmandan bu yana çıkış görülen GBTC, Ocak ayından bu yana 619 BTC’den 328 BTC’ye geriledi. İvme bu şekilde devam ederse BlackRock’ın kısa sürede Grayscale’in piyasa hakimiyetini elinden alacağı görülebilir. Grayscale’deki satışlar, işlem ücretlerinin diğer ETF’lere göre yüksek kalmasına bağlanıyor.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, hisse senedi yatırım fonlarını örnek göstererek piyasasından 10 yılda 3,5 trilyon dolar çıkmasına rağmen 6 trilyon giriş kaydedildiğini ve pazarın 14 trilyon olarak ulaştığını söyledi. Analist, benzer bir desteğin kripto ETF’lerinde de görülebileceğini söylerken Grayscale’in çıkışlara rağmen ücretini ısrarla düşürmemesini yükseliş beklentisine bağladı.

Grayscale’in GBTC fonundan çıkışlar yavaşladı

GBTC, Pazartesi günü 302,6 milyon dolar itfa ile piyasayı sarstı. GBTC’den çıkışların hâlâ yüksek seyretmesi ise analistler için sürpriz bir durum olarak yorumlanıyor. Ancak devam eden günlerde GBTC’den çıkışlar 82 milyon dolar ve 75 milyon dolara gerileyerek yavaşladı.

Grayscale’in GBTC fonu, ETF’e dönüştürülmeden önce piyasanın en büyük Bitcoin fonuydu. Bu yüzden fonda birçok kurumsal şirketin yüksek miktarda yatırımı bulunuyor. Son raporlara göre ise GBTC’den toplam çıkışlar 15,2 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Bitcoin’de son durum

Spot ETF işlemlerinden etkilenmeye devam eden Bitcoin, dün 64.500 dolarda destek bulduktan sonra bugün %1’e yakın artışla 66.500 dolar bandında işlem görüyor. Bununla birlikte Bitcoin, son bir haftada %5,5 düşüş kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu