Haber

CHP Milletvekili Cevdet Akay: En düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesine çıkarılmalı

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, en düşük emekli maaşının asgari fiyat seviyesine çıkarılması gerektiğini söyledi.

Akay, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun memur maaşları ve memur emekli aylıklarına 2024 yılının ilk 6 ayı için yüzde 15, ikinci 6 ayı için yüzde 10, ikinci 6 ayı için yüzde 6 oranında zam yapacağını belirtti. 2025 yılının ilk 6 ayı için ise yüzde 10, 2025 yılının ikinci 6 ayı için ise yüzde 10 oranında fiyat artışı kararı aldığını hatırlattı.

Artış oranını eleştiren Akay, “Emeklilerimizin, memurlarımızın nasıl açlık sınırının altında yaşadığını görmüyor musunuz?” diye sordu.

Bu kararın kabul edilemez olduğunu belirten Akay, emeklilerin durumunun vahim olduğunu belirtti.

Asgari emekli maaşının 7 bin 500 lira olduğunu hatırlatan Akay, şöyle konuştu:

“Açlık sınırının 13 bin lirayı, yoksulluk sınırının 39 bin lirayı aştığı bir ortamda bu karar kabul edilemez. En düşük emekli maaşının hızla taban fiyat seviyesine veya yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması gerekiyor. Yerel seçimler yaklaştığı için, Ocak ayında emeklilerimizi, işçilerimizi, esnafımızı rezil etmek istiyoruz.”Toplu zam vermeye çalışacaklar. O zaman verebilirdin, neden şimdi vermiyorsun? Ne için bekliyorsun? En azından asgari fiyat seviyesine çıkarın, 15 bin liraya çıkarın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu