Ekonomi

CHP’deki mevcut milletvekillerinin yaklaşık yarısı listede yer almadı.

28. Dönem TBMM’nin belirlenmesi için 14 Mayıs’ta yapılacak seçimin kesikli aday listeleri YSK’ya sunuldu.

“Millet İttifakı”nı oluşturan Demokrat Parti’nin CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Parti) ile 4’ü YSK’ya aday listesi vermedi.

Bu partilerden Demokrat Parti, DEVA, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi’nin adayları CHP listelerinde kendilerine yer buldu.

Listelerde Saadet Partisi, DEVA Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve İYİ Parti’den 80’e yakın isim aday gösterildi.

İttifak içerisinde sadece CHP ve ÂLÂ Partisi kendi logoları ve listeleriyle seçime katılacak. CHP, UYGUN Partisi ile yaptığı ‘fermuar modeli’ kapsamında 16 ilde ortak aday çıkardı. Seçimlere Adıyaman, Hakkari, Çorum, Rize, Erzincan, Van, Batman, Bartın ve Düzce 9 ilde CHP listelerinden, Gümüşhane, Bitlis, Aksaray, Yozgat, 7 ilde YETER Parti listelerinden girilecek. Bayburt, Muş ve Çankırı.

Ankara 1. Bölge 1. adayı Gamze Taşcıer

CHP’nin sunduğu listelere göre Ankara 1. Bölge 1. sıra milletvekili adayı Gamze Taşcıer, Ankara 1. bölge 4. sıra milletvekili adayı için DEVA Partisi eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin aday gösterildi.

CHP milletvekilleri Tekin Bingöl Ankara 3. İlçe 1.liği Bülent Tezcan Aydın 1.liği, Gülizar Biçer Karaca Denizli 1.liği, Mustafa Sezgin Tanrıkulu Diyarbakır 1.liği, Utku Çakırözer Eskişehir 1.liği, Oğuz Kaan Salıcı İstanbul 1.liği. Bölge 1.’si Gamze Akkuş İlgezdi İstanbul 1. Bölge 2.’si listelerde yer aldı.

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Erzincan’ın 1. olağan milletvekili adayı oldu.

Gelecek Parti Üyesi, Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Serap Yazıcı Özbudun, Antalya 4.lük, DEVA Parti Genel Başkan Yardımcısı Elif Esen İstanbul 1. Bölge 7.lik, DEVA Partisi Hasan Karal İstanbul 1. Bölge 8.lik, Demokrat Parti İstanbullu Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt 1. Bölge 9. sırada. sıradan CHP listesinde yer buldu.

Eski Büyükelçi Namık Tan, İstanbul 2. Bölge 1.’liğine, Kadri Enis Berberoğlu İstanbul 2. Bölge 4.’lüğüne, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Evrim Rızvanoğlu İstanbul 2. Bölge 8.’liğine aday gösterildi.

İstanbul 3. Bölge 1. adayı Engin Altay ve 2. adayı Erdoğan Toprak ile Diyarbakır eski Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’nin çatışmada hayatını kaybetmesi. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 8 yıl önce 2 polisin şehit olduğu terör saldırısı. Listeye CHP İstanbul 3. ilçeden milletvekili adayı olarak 3. sıradan girdi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, CHP listelerine İstanbul 3. Bölge 6. sıradan, DEVA Partisi Genel Sekreteri Uygar Yılmaz ise İstanbul 3. Bölge 10. sıra milletvekili adayı olarak girdi.

Manisa’dan 4. milletvekili adayı olarak da eski DEVA Partisi eski bakanı Selma Aliye Kavaf gösterildi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Muğla’dan 4’üncü olağan milletvekili adayı oldu.

Listede Tekirdağ’da CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak birinci oldu.

İYİ Parti Milli Tekvandocu İrem Yaman Ankara 2. Bölge 4.’sü, DÜZGÜN Partisi’nden Ahmet Ersagun Yücel İstanbul 1. Bölge 6.’sı oldu.

Trabzon Barosu eski Başkanı ve Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez, CHP’nin Trabzon’dan 1. milletvekili adayı oldu.

Merkez Yönetim Kurulu’nun 17 üyesi arasında Lale Karabıyık, Onursal Adıgüzel, Ahmet Akın, Bülent Kuşoğlu, Muharrem Erkek ve Selin Sayek Böke ile Levent Gök, Ünal Çeviköz, Mehmet Bekaroğlu, İbrahim Kaboğlu, Ali Haydar Hakverdi ve Aykut Erdoğdu yer alıyor. Milletvekili aday listesi. dahil değildi.

Bu kapsamda CHP, mevcut milletvekili listesinden 66 isme yer vermedi ve 67 isim yeniden milletvekilliği için aday gösterildi.

hilvan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu