Teknoloji

Donald Trump’ın, başkanlığı sırasında gizli devlet bilgilerini Twitter’da paylaştığı ortaya çıktı

Gizliliği kaldırılan birtakım dokümanlar, eski ABD lideri Donald Trump’ın 2019’da İran’ın başarısız bir roket fırlatma girişiminin uydu görüntüsünü yasa dışı bir şekilde Twitter’da paylaştığını doğruluyor. Tweet, ülke yetkilileri başarısız bir halde uydu fırlatmaya çalıştıktan sonra fırlatma rampasında patlayan bir roketi gösteriyordu. Trump’ın, bu fotoğrafı ABD’nin olaya karışmadığını kanıtlamak için yayınladığı bildiriliyor.

Trump’ın o sırada gönderdiği tweet’te “Amerika Birleşik Devletleri, İran’daki Semnan Fırlatma Sahası Bir’deki Safir SLV Fırlatma için son fırlatma hazırlıkları sırasında yaşanan feci kazaya karışmadı” deniliyordu. Tweet şöyle devam ediyordu: “İran’a Site One’da ne olduğunu belirlemede en iyi dileklerimi iletiyor ve iyi şanslar diliyorum.

Görüntünün çok net olmasından ötürü, birtakım uzmanlar bunun uydu tarafından çekilmediğinden şüphelendi. Monterey’deki Middlebury Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nde uydu imajlarını inceleyen Jeffrey Lewis, NPR’ye “Bu resim çok iyi ve çok fazla ayrıntıyı görebiliyorsunuz. İlk başta, bir insansız hava aracı veya başka bir şey tarafından çekilmiş olması gerektiğini düşündüm” dedi.

NPR, bir Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası talebiyle, orijinal görüntüyü Ulusal Jeo-uzaysal İstihbarat Teşkilatı’ndan (NGA) aldı. Kaynak, manzaranın artık halkla paylaşılabileceğini doğrulamak için Pentagon ile kapsamlı bir incelemeden geçtiklerini söylüyor. Lakin birkaç detay hâlâ saklanıyor.

Amerikan Bilim İnsanları Federasyonu’nda gizlilik ve sınıflandırma uzmanı olan Steven Aftergood, NPR’ye verdiği demeçte, bu kararın Trump’ın başkanken sosyal medyada son derece hassas bilgileri paylaşmakta sorun yaşamadığını gösterdiğini söyledi.

Aftergood, “İran hakkındaki en hassas ABD istihbaratından bazılarını tam anlamıyla kuşbakışı olarak görüyorduk” dedi ve ekledi: “Ve yapmak istediği ilk şey, bunu Twitter’da açıklamaktı.

Görüntü birinci yayınlandığında, havacılık ve uzay uzmanları fotoğrafın, milyarlarca dolarlık KH-11 keşif uçağı olduğuna inanılan USA 224 isimli sınıflandırılmış bir uzay aracı tarafından çekildiğini belirledi. Uzay aracı Hubble Teleskobu’na benziyor, ancak yıldızları daha yakından incelemek yerine Dünya’nın yüzeyine bakıyor.

Geçtiğimiz yıl Yahoo! News’te yayınlanan haberlere göre, Trump’a üst seviye ulusal güvenlik danışmanlarıyla yaptığı günlük istihbarat bilgilendirmesinde uydu manzarası gösterildi. Yahoo’ya göre eski bir Trump yönetimi yetkilisi, Trump’ın fotoğrafı kendisinde tutup tutamayacağını sorduğunu söyledi. Biraz tereddüt ettikten sonra yapabileceği söylendi. Yaklaşık bir saat sonra, Trump manzarayı milyonlarca takipçisine tweet’ledi.

Aftergood, NPR’ye, Trump’ın görüntüyü yayınlamakla Rusya ve İran da dahil olmak üzere diğer ülkelere paha biçilmez bilgiler sağlamış olabileceğini söylüyor. Bu ülkelerden biri benzer bir görüntü yayınlamış olsaydı, ABD’nin bu bilgi hakkında öğrenebileceği her şeyi öğrenmek için bir misyon gücü toplayacağını da kelamlarına ekliyor.

Trump’ın Twitter yasağı kalktı

Bu yeni bilgi, Trump’ın 2024’te başkanlığa aday olma niyetini resmen açıklamasından sadece birkaç gün sonra geldi. Öte yandan Trump, yaklaşık 2 yıldır devam eden Twitter yasağından da kurtulmuş durumda. Elon Muski Trump’ın hesabının açılıp açılmayacağı ile ilgili düzenlediği bir anket sonrasında, eski liderin dondurulan hesabını tekrar etkin hale getirdi. Lakin Trump, şimdilik Twitter’a dönmeye pek niyetli değil üzere görünüyor. En azından yaptığı birinci açıklamalar bunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu