Ekonomi

Et ve Süt Kurumu, CHP Milletvekili Özgür Karabat’ın İddialarına Yanıt Verdi

Et ve Süt Kurumu (ESK), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’ın iddialarına yanıt verdi.

CHP Milletvekili Özgür Karabat, geçtiğimiz günlerde Et ve Süt Kurumu’nun ithal etten kar elde ettiğini, kurumun zarar ettiğini iddia etmişti. ESK, Karabat’ın iddialarını yalanlarken, açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kırmızı et piyasalarında manipülatif fiyat artışlarının önlenmesi amacıyla kuruluşumuz piyasa ihtiyaçları doğrultusunda istikrarlı bir şekilde ithalat yapmaktadır. ESK olarak çiftçi maliyetleri doğrultusunda belirlediğimiz fiyat politikasıyla hem üreticinin hem de tüketicinin korunması konusunda hassasiyet gösteriyoruz. Tamamı yabancı Kurumumuzun satın almaları AB’de hiçbir aracı kullanılmadan yapılmaktadır.” “İhale yoluyla, mevzuata uygun, rekabet ve fırsat eşitliği çerçevesinde, kurumsal kesimhanelerden teklif alınarak gerçekleştirilir.”

Ayrıca üreticilerden veya birlik ve kooperatiflerden alınan en avantajlı tekliflerin canlı hayvan alımlarında değerlendirildiği kaydedildi. Piyasaya satılan karkas et ve canlı hayvanlara ilişkin başvuruların usulüne göre yapılarak komite tarafından değerlendirildiği belirtildi.

Öte yandan satışa sunulan canlı hayvan veya karkas etlerin de başvuru yapan firmalara eşit miktarda ve nakit ödemeyle satıldığı kaydedildi. – ANKARA

habertekman.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu