Haber

İran Dışişleri Bakanı, İsveç ve Danimarka’yı Müslüman ülkelerle ilişkileri kesmeye çağırdı

TAHRAN, 2 Ağustos (Xinhua) — İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, İsveç ve Danimarka’da Kuran’a yönelik saldırıların devam etmesi halinde Müslüman ülkelerin bu iki ülke ile ilişkilerini kesmesi veya geriletmesi gerektiğini söyledi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), söz konusu iki Avrupa ülkesinde son dönemde Kuran’a yönelik saldırıları görüşmek üzere Pazartesi günü dışişleri bakanlarıyla çevrimiçi bir toplantı düzenledi. Buyruk Abdullahiyan, bu toplantıda öne sürdüğü önerileri Salı günü erken saatlerde Twitter’da yaptığı açıklamada duyurdu.

Bakan, konuyu görüşmek üzere İKT’ye İsveç ve Danimarka’ya heyet gönderilmesini önerdiğini ve Kuran’a hakaret edenlerin en ağır şekilde cezalandırılmasını istediğini söyledi.

Emir Abdullahiyan, İsveç ve Danimarka’da Kuran’a yönelik saldırıların devam etmesi halinde Müslüman ülkelerin bu ülkelerden ithal edilen eserlere de yaptırım uygulaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Danimarka ve İsveç’in başkentlerinde art arda Kuran’ın yakılması veya bazı aşırılık yanlısı grupların Kuran’ın kutsallığına yönelik saldırıları tüm dünyadaki Müslümanların tepkisini çekmiş ve iki ülke merkeze oturtulmuştur. Bu nedenle son haftalarda eleştirilere maruz kaldı.¦

hanak-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu