Haber

KADES Sinop’ta üniversite öğrencilerine anlatıldı

Sinop’ta şiddet mağduru kadınların acil durumlarda kullanması için geliştirilen Kadın Destek Uygulaması (KADES) üniversite öğrencilerine anlatıldı.

İl Emniyet Müdürü Tarıkhan Çetiner, Sinop Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” panelinde katılımcılara KADES hakkında bilgi verdi.

Belçika ve Fransa gibi ülkelerin Türkiye’yi örnek alarak KADES benzeri uygulamaları hayata geçirdiklerine işaret eden Çetiner, şöyle devam etti:

“KADES, İçişleri Bakanlığımız ve Emniyet Genel Müdürlüğü personeli tarafından devletin imkanlarıyla sıfır maliyetle hayata geçirilen bir uygulamadır. 4 milyon 650 bin 379 kişinin KADES indirdiğini, 596 bin 515 kişinin de indirdiğini görüyoruz. KADES kullandığını bildirdi.Yıkmak lazım gibi bir algı var KADES sadece şiddet mağdurlarının yükleyeceği bir uygulama değil Şiddet görme ihtimali olan herkesin telefonuna yüklemesi lazım buradaki amacımız şiddet mağduru olan ve olma ihtimali olan kadınlara daha yakın olmak, kolluk güçlerinin seslerini duymaları ve onlara ulaşmaları için mümkün olan en kısa sürede yardımcı olabilmektir.”

KADES’in kullanım durumu hakkında da bilgi veren Çetiner, kadına yönelik şiddeti önlemek için alınan diğer tedbirler hakkında da sunum yaptı.

Panelde Sinop Barosu Başkanı Funda Öztürk Altuntaş ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Melih Keleş de titizlikle takip edilen yasal mevzuat hakkında bilgiler paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu