Haber

Kızılay depremzedelere psikososyal destek sağlıyor

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin ardından psikososyal destek ekipleri ve Kızılay gönüllüleri depremden etkilenen vatandaşlar için manevi ilk yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Felaketin ilk anından itibaren beyin sarsıntısının travmatik etkilerini azaltmak için psikolog, pdr uzmanı ve sosyal hizmet uzmanlarıyla birlikte sahada çalışmalar yürüten Kızılay, yaptığı manevi ilk yardım ile afetzedelerin yaralarını sarmak için çaba harcıyor. hizmet.

Psikolog, klinik psikolog, ruhsal danışma ve rehberlik uzmanı ve sosyal hizmet uzmanından oluşan 53 kişilik psikososyal grup; Deprem bölgelerinde ihtiyaç tespiti, temel ihtiyaçlar için güçlendirme, gıda ve yardım malzemeleri dağıtımına destek olurken, depremzedelere ruhsal travmalara karşı manevi ilk yardım uygulamaları gerçekleştiriyor. Çocuklar ve yetişkinlerle bir araya gelerek travmanın etkisini azaltmak için çalışan gruplar, çocukların deprem gerginliğini ve travmasını azaltmak ve becerilerine göre güzelleştirmek için çalışmalar yürütüyor. Psikososyal destek çadırları da kurmaya başlayan gruplar, çalışmalarını Aile ve Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak yürütüyor.

5 BİNDEN FAZLA TANIK RUH SAĞLIĞI UZMANLARINDAN BAHSEDİLMİŞTİR

Bugüne kadar Kızılay’a başvuran 5 binin üzerinde gönüllü ruh sağlığı uzmanı var. İstekli uzmanlar, deprem bölgesinden diğer illere afetzedeler için online ve yüz yüze terapiler ve bilgilendirme eğitimleri düzenlemeyi planlıyor.

Özellikle çocuklarda travma sonrası gerilim bozukluğunun etkilerini azaltmak için oyun alanlarına, oyun alanlarına, oyuncaklara, boyama ekipmanlarına ve çocuk hikaye kitaplarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bağış yapmak isteyenlerin internet sitesi veya davet merkezine girerek bölgede en çok neye ihtiyacı olduğunu ve dağıtım noktalarını öğrenebilecekleri belirtildi.

serinhisarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu