Haber

Mağarada mahsur kalan Amerikalı araştırmacı kurtarıldı

Dokuz gün boyunca mağarada mahsur kalan Amerikalı araştırmacı Mark Dickey için kurtarma çalışmalarının başarıyla tamamlandığı ve 40 yaşındaki araştırmacının mağaradan çıkarıldığı açıklandı.

AFAD koordinasyonunda yürütülen kurtarma çalışmalarına 8 ülkeden 196 arama kurtarma uzmanının katıldığı belirtildi. Yurt içi ve yurt dışından arama kurtarma uzmanları Dickey’i mağaradan kurtarmak için seferber oldu. AFAD Lideri OK Memiş, kurtarma operasyonu sonrasında yaptığı açıklamada, Dickey’in durumunun “çok iyi” olduğunu söyledi.

Dickey helikopterle Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.


Dickey, “Sıfır metreye hoş geldiniz” mesajıyla karşılandı Fotoğraf: Ümit Bektaş/REUTERS

Dickey, 15 araştırmacıdan oluşan uluslararası ekiple birlikte Türkiye’nin en derin üçüncü mağarası olan Morca Mağarası’na girdi. Dickey, 2 Eylül’de burada araştırma yaparken 1.120 metre derinlikte mide kanaması geçirdi. Daha sonra 140 metre derinliğe getirilerek tedavi altına alındı ​​ve kan verildi.

Kurtarılmasının ardından açıklama yapan Dickey, “Macar ve Türk mağaracıların desteğiyle mağaradan 1000 metre kadar inanılmaz bir tırmanış ve 1000 metre daha aşağıya inerek hayatımı kurtardılar. Türk hükümetinin hızlı tepkisi oldu. Kaynakları onlara getirdim. Macar Mağara Kurtarma Servisi’ne de teşekkür etmek istiyorum. İlk ulaştığım onlardı.” “Onlar onlardı. Türk hükümetinin desteğiyle hemen müdahale ettiler. Yaklaşık 8 saat sonra tekrar oradalardı ve ikinci kez hayatımı kurtardılar” dedi.

Deneyimini “çok çılgın bir macera” olarak nitelendiren Dickey, “Ama yüzeydeyim, hala hayattayım. Avrupa Mağara Kurtarma Derneği ve birçok kuruluş fark yarattı.”

DW,AFP,AP / BU,HT

cemisgezekajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu