Ekonomi

Nvidia’nın ağ hedeflerini açıklamasının ardından Arista hisse senedi fiyatları düştü

Arista Networks (ANET) hisse senedi fiyatları, Nvidia’nın (NVDA) ağ teknolojisi sektörüne genişleme planlarını açıkladığı kazanç duyurusunun ardından Perşembe günü %7,5 oranında düştü.

Nvidia, yeni Spectrum-X ürününün “şu anda yalnızca Ethernet bağlantılarını kullanan veri merkezlerine gelişmiş yapay zeka yetenekleri sağlayarak yeni bir pazara girmemizi sağlayacağını” duyurdu.

Bloomberg Intelligence analistleri, “Nvidia’nın Ethernet bağlantıları için Spectrum X’i piyasaya sürmesine rağmen” Arista’nın “2025 yılına kadar yapay zeka ağ teknolojisi için öngörülen 750 milyon dolarlık satış hedefine ulaşabileceğini” gözlemledi.

Nvidia’nın stratejisi “beklenen bir gelişme” olarak görülse de, Bloomberg Intelligence analistleri “daha fazla bilgi gerektiğini ve büyük bulut hizmeti sağlayıcılarının maliyetleri düşük tutmak için çok satıcılı bir ortamı tercih etmeye devam edeceğini ve bunun da Arista’yı bulut yapay zeka ağı pazarında rekabetçi tutacağını düşünüyoruz” diyor.

Buna karşılık JPMorgan’daki piyasa analistleri, Nvidia’nın son mali sonuçlarının ve gelecek planlarının, özellikle Arista ve Cisco Systems (CSCO) için donanım ve ağ endüstrisindeki rekabet üzerindeki etkisine ilişkin endişelerini dile getirdiler.

Finans kuruluşu, Nvidia’nın önümüzdeki yıl Ethernet hizmetlerinde milyarlarca dolarlık bir fırsat yakalama hedefinin, Arista’nın 2025 yılına kadar ağ teknolojisi satışlarında 750 milyon dolara ulaşma hedefiyle keskin bir tezat oluşturduğunu belirtiyor.

Analistler, yapay zeka ağ anahtarları pazarının 2025 yılına kadar yaklaşık 7 milyar dolar olacağı tahmin edilirken, Nvidia’nın hedeflerinin pazarın önemli bir bölümünü elde edebileceğini ve bunun da ANET ve CSCO’ya meydan okuyabileceğini belirtti.

JPMorgan analistleri, “İlk bakışta Nvidia’nın Spectrum-X hedefi bir rekabet sorunu gibi görünse de, Nvidia’nın eksiksiz entegre çözümlerinin ötesinde Spectrum-X potansiyeli ve ağ arayüz kartları, optik bileşenler ve diğer anahtarlama dışı ağ öğeleriyle ilgili gelir hedefi, rekabetçi etkiyi tam olarak değerlendirmek için çok önemli olacaktır” dedi.

Bu makale AI’nin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu