Haber

Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif, bölgesel kalkınma için Hindistan ile görüşmelere açık olduğunu açıkladı.

Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif, bölgesel kalkınma için Hindistan ile görüşmelere açık olduğunu belirtti.

Geo News televizyonunda yer alan habere göre Şerif, başkent İslamabad’da düzenlenen Pakistan Madenler Zirvesi’nde, Hindistan’ın önemli konuları masaya getirme konusunda ciddi olması halinde Yeni Delhi dahil herkesle görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

Şerif, Yeni Delhi’nin Pakistan ve Hindistan’ın anormallikler ortadan kaldırılmadıkça ve büyük zorluklar anlaşılıp barışçıl ve anlamlı tartışmalar yoluyla ele alınmadıkça sıradan komşular olamayacağını anlamasının eşit derecede değerli olduğunu vurguladı.

Savaşın artık bir seçenek olmadığını dile getiren Şerif, bölgesel kalkınma için Hindistan ile müzakereye açık olduğunu ve ülkesinin “kimseye karşı bir tutumu olmadığını” söyledi.

Ülkesinin son 75 yılda 3 kez Hindistan ile savaş halinde olduğunu ve bunun yoksulluğu ve işsizliği artırdığını belirten Sharif, kaynak yetersizliği nedeniyle halkın eğitim, sağlık ve refahının yeterince finanse edilemediğini söyledi.

Başbakan Şerif’in Hindistan ile ilgili açıklamaları, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun (CPEC) 10. yıl dönümünün kutlandığı ve CPEC’in ikinci fazına geçildiği bir döneme denk geldi.

CPEC’in 10. yıl dönümü kapsamında dün İslamabad’da Çin Başbakan Yardımcısı Hi Lifing’in katılımıyla bir kutlama etkinliği düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu