Ekonomi

SEC, AI’nın küresel finans üzerindeki etkisi konusunda uyardı

Washington’daki Ulusal Basın Kulübü’nde yaptığı konuşmada Gensler, düzenleyicilerin gelişen teknolojilerin getirdiği zorluklarla başa çıkması gerektiğini vurguladı ve SEC çalışanının yeni kurallara ihtiyaç olup olmadığını değerlendirdiğini ekledi.

Yapay zekanın, bir temel modelden veya veri toplayıcıdan aynı sinyali aldığı için emsal kararlar veren bireysel aktörlerle sürüyü destekleyebildiği için finansal kırılganlığı artırabileceğini belirten Gensler, mevcut model risk yönetimi kılavuzunun güncellenmesi gerekse de, yeterli olmayacak.

Yapay zekanın yaygınlaşmasıyla birlikte hükümetlerin küresel finansal istikrarı korumak için regülasyonlarını elden geçirmesi gerekeceğini söyleyen Gensler, bu teknoloji finansal dolandırıcılık ve yatırımcıları işlere yönlendirmek için kullanıldığında SEC’in tetikte olacağını söyledi.

Özellikle halka açık şirketlerin yapay zekanın getirebileceği risk ve fırsatlar konusunda yatırımcıları yanıltma konusunda dikkatli olması gerektiğine işaret eden Gensler, SEC müfettişlerinin de gözetim, analiz ve yaptırımlarında yapay zekadan daha fazla yararlanabileceğini anlattı.

Gensler, rekabeti, şeffaflığı ve pazarlara adil erişimi teşvik etmeye devam edebilmeleri için yapay zekayı yakından değerlendirmeleri gerektiğine inandığını söyledi.

“SEC, Ripple kararından hayal kırıklığına uğradı”

Öte yandan Gensler, SEC’in bir mahkemenin Ripple Labs’in kripto para birimi XRP’yi satarak federal menkul kıymetler yasasını ihlal etmediğine karar vermesiyle “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

Aralık 2020’de SEC, şirketi ve iki yöneticisini 2012’de piyasaya sürülen XRP’yi satarak 1,3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymetler teklif etmekle suçlayarak, XRP’nin arkasındaki şirket olan Ripple Labs’a ve yöneticilerine dava açtı.

Ripple, sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak için geliştirilen bir token olan XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu