Ekonomi

“Tezgahlarda somon sıkıntısı var”

“Tezgahlarda somon sıkıntısı var”

Norveç somonu 220 liraya, yerli somon 150 liraya satılıyor

Fiyatı 100 lirayı bulan hamsinin 15 gün sonra yarı fiyatına düşeceği düşünülüyor.

İSTANBUL – İstanbul’da balık tezgahlarında somon balığı azaldı. Özellikle Norveç’ten gelen somon balığının tezgahlarda kıt olduğu görüldü. İthal somonun fiyatı 220 liraya ulaşırken, yerli somon 150 liradan tezgahlardaki yerini aldı. Öte yandan hamsinin de tezgahlarda azalan bir diğer balık olduğu kaydedildi. Hamsinin 15 gün sonra bollaşacağı ve fiyatının yüzde 50 düşeceği düşünülüyor.

İstanbul’daki balık tezgahlarındaki balıklar azaldı. Norveç’ten ithal edilen alabalıkların ise tezgahlarda az bulunduğu görüldü. Somonun Norveç’ten az geldiği için tezgahlarda pek görülmediğini söyleyen balıkçılar, fiyatın 220 liraya çıktığını belirtti. Öte yandan yöresel alabalıklar da tezgahlarda yerini aldı. Balıkçılar, yöresel somon üretiminde azalma olduğunu ve buna bağlı olarak tezgahlarda fazla bir şey olmadığını söylediler. Ayrıca bu saatlerde tezgahlarda 80 liranın altında balık olmaması da dikkat çekti.

Hamsi fiyatı yarı yarıya düşecek

Fiyatı 100 lira olan hamsinin de tezgahlarda az kaldığı kaydedildi. Palamut nedeniyle küçük balığın azaldığını söyleyen balıkçılar, bu dönemde palamutun azalmasıyla birlikte küçük balığın bollaşacağını söyledi. Balıkçılar, hamsinin yaklaşık 15 gün sonra bollaşacağını ve fiyatının yarı yarıya düşeceğini düşünüyor.

İstanbul’da balık fiyatları

Son haftaların en popüler balıklarından biri olan Zinekop 80 liradan satılıyor. Hamsi 100 liradan, istavrit 90 liradan, barbunya 150 liradan, tekir 120 liradan, mezgit 200 liradan satıldı.

“Somon gelmeyince fiyatlar arttı”

Balıkçı Şafak Gün, artık somon bulunmadığını belirterek, “Somon artık ithal edilmiyor. Bu nedenle tezgahlarda somon pek yok. Somona ilgi de yok. Somon Norveç’ten geliyor. Yerli somon yetiştiriliyor. Türkiye’de de tezgahlarda var ama bu yerli.” Somon yetiştiricisi de çok yok. Dolayısıyla somon ithalatı azaldıkça fiyatlar yükseldi. Bir yıl önce kilosu 60-70 liradan satılan somon, şu anda kilosu 220 liradan satılıyor” dedi.

“Yerli somon kilosu 150 liradan, Norveç’ten ithal somon 220 liradan satılıyor”

Balığı sadece yerli halkın yemediğini, ülkemize gelen turistlerin de çok fazla tükettiğini belirten Gün, “Yerli somonun kilosu 150 liradan satılıyor, Norveç’ten ithal somon 220 lira. Ayrıca yerli somon da var. Norveç somonu bütün olarak satılırken dilimlenmiş olarak satılıyor. Somonun ağırlığı geçen ay 170 liraydı” dedi.

“Palamut küçük balığı yer”

Mevcut dönemde küçük balığın bulunmamasının sebebinin palamut olduğunu söyleyen Gün, “Palamut küçük balığı yiyor. Vatandaşlarımız palamutu çok yedi. Hamsi gibi küçük balıklar palamuttan korkuyor. Şu anda hamsi 100’e satılıyor.” kilosu lira.15 gün sonra hamsi fiyatlarının artmasını bekliyoruz.15 gün sonra hamsi fiyatları yükselecek.Yüzde 50 düşeceğini düşünüyoruz.Denizlerde palamut azaldı bu da küçük balıklarda artışa neden olur. Tezgâhlarda lüfer ağırlığı 80 lira, hamsi 100 lira, istavrit 90 lira, barbunya 150 lira, kefal 120 lira, mezgit 200 lira. Aşağı balık yok” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu