Ekonomi

Ticaret Bakanı: İhracatın artması için kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ihracatı artırmaya yönelik destekler ve uyguladıkları ithalat politikalarıyla cari dengede kalıcı iyileşme sağlamak için kararlılıkla çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Bolat, dün Merkez Bankası’nın açıkladığı ödeme istikrarı bilgilerine ilişkin sosyal medya hesabından bir değerlendirme yaptı.

Cari işlemler hesabındaki olumlu gidişata dikkat çeken Bolat, “Mal ve hizmet ihracatımızı artırmaya yönelik temellerimiz ve koruma amaçlı uyguladığımız ithalat politikalarıyla cari işlemler hesabında kalıcı bir iyileşme sağlamak için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Yerli ve milli üretim. Eylül ayında cari süreç hesabı 1,9 milyar dolar.” “Aylık cari fazla son 23 ayın en yüksek seviyesindeydi. 12 aylık cari açık ise 56,6 milyar dolardan 51,7 milyar dolara geriledi.” dedi.

Hizmet ihracatının eylül ayı itibarıyla son 12 ayda toplam 98,3 milyar dolara, turizm gelirinin ise son 12 ayda yıllık bazda 46,9 milyar dolara yükseldiğini hatırlatan Bolat, şöyle konuştu:

“Ticaret Bakanlığı olarak ‘katma değer ve inovasyon odaklı üretim ve yatırım, istihdam, ihracat, cari fazla ve adil dağılım’ önceliklerimiz ile Türkiye ekonomisinde büyüme ortamının güçlendirilmesi ve yapısal yapının hayata geçirilmesi yönündeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Makroekonomik istikrarı güçlendiren dönüşüm kesintisiz devam edecek.”

andirin-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu