Ekonomi

TOBB Başkan Yardımcısı: Vize serbestisi için 66 kriter karşılandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nadir Yorgancılar, vize serbestisi için gerekli 72 kriterden 66’sının resmen karşılandığını bildirdi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Ekim ayı meclis toplantısı İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya konuk olarak katılan İzmir Valisi Süleyman Elban, konuşmasında Cumhuriyetin 100. yılını kutlayarak, bu toplantının 2. yüzyılın ilk toplantısı olması nedeniyle önemli olduğunu vurguladı.

İzmir’in ticaret, sanayi, turizm ve tarım şehri olduğunu belirten Elban, bu sıfatların geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Elban, farklı üretim yöntemleri ve alanlarıyla dünyayla rekabet edebilecek bir sisteme sahip olmak gerektiğini vurgulayarak, “Verimlilik, yeşil dönüşüm, ‘endüstri 4.0’ ve hatta ‘endüstri 5.0’ı konuşmamız lazım. yeni yüzyılda yeni şeylerden bahsetmek. Atatürk Cumhuriyeti kurduktan sonra “Sonra paradigma değişikliği yaptı ve yeni teknolojiye de yöneldi. Bunu acilen yapmamız gerekiyor. Kendimizi yenilemezsek muasır medeniyetler seviyesine yaklaşamayız.” dedi.

“AB, Türkiye’nin öneminin farkında”

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve EBSO Yönetim Kurulu Lideri Nadir Yorgancılar, yoğun gündemine rağmen toplantıya katılan Elban’a teşekkür etti.

Dün Cumhuriyetin 100’üncü yılını büyük bir gururla kutladıklarını hatırlatan Yorgancılar, çağdaş, laik, demokratik ve sosyal devlet anlayışını benimseyen Cumhuriyetin, 20. yüzyılda olduğu gibi 2. yüzyılda da yol aydınlatmaya devam edeceğini belirtti. ilk 100 yıl.

Yorgancılar, yaklaşık 2 hafta önce TOBB Yönetim Kurulu olarak Brüksel’i ziyaret ettiklerini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Toplantıdan bazı notları paylaşmak isterim. Öncelikle AB, Türkiye’nin değerinin farkında. Hem pandemi dönemindeki tedarik fırsatı, hem de Rusya-Ukrayna savaşındaki tahıl koridoru girişimleri, Türkiye’ye yönelik çok olumlu bir yaklaşıma neden oldu. Türkiye. Aralık 2023’te üst düzey tekrar yapılacak. Aralık 2023’te tekrar diyaloglar başlayacak. İlgili bakanlarımız arasında istişareler olacak. Umarım bu görüşmeler olumlu sonuçlar verir. Çünkü özellikle vize ve vize konuları Biz sanayicilerin acil çözüme ihtiyaç duyduğu Gümrük Birliği’nin güncellenmesi masada. Vize serbestisi için gerekli 72 kriterden 66’sı resmi olarak karşılandı. “Bizim tarafımızdan yerine getirildi. Terörle mücadele, yolsuzlukla mücadele gibi konular var ve son dönemde bu konularda çok önemli adımlar atıldı.”

Toplantıya İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, EBSO Meclis Başkanı Halil İbrahim Gökçüoğlu ve üyeler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu