Haber

Uzman: İsveç’te Enerji Durumu Gelecek Kış “Daha da Kötü” Olabilir

STOCKHOLM, 27 Kasım (Xinhua) — İsveç Güç Ajansı’ndan bir uzman Cumartesi günü ülkedeki enerji durumunun önümüzdeki kış daha da kötü olacağı konusunda uyardı.

Ajansın arz güvenliği başkanı Anders Wallinder’in açıklamaları Dagens Nyheter gazetesinde yer aldı. Wallinder’e göre, zaten olağanüstü yüksek enerji fiyatlarıyla karşı karşıya olan İsveçlileri önümüzdeki kış daha da yüksek fiyatlar bekliyor.

Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmanın bir sonucu olarak Avrupa, Rusya’ya olan güç bağımlılığını en aza indirmeye çalışıyor. Çatışma öncesinde Avrupa’da tüketilen doğalgazın yüzde 40’ı Rusya’dan ithal ediliyordu.

Gazetenin haberine göre, Rusya’ya bağımlılığı bitirmek isteyen Avrupa 2023/2024 kışından evvel Amerika Birleşik Devletleri ve Ortadoğu’dan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) sevkiyatlarına bağımlı olacak. Bu seçenekse doğalgazdan çok daha pahalı, ayrıca mevcut sistem esas olarak doğudan ithalata dayalı ve başka yönden gelen sevkiyatlar için terminallerin değiştirilmesi gerekliliği gibi pratik zorlukları bulunuyor.

Wallinder, “Bu çözülecek ama sorunsuz olmayacak” dedi.

İsveç Enerji Ajansı’na nazaran, başka birçok Avrupa ülkesinin tersine, İsveç’in gaza bağımlılığı çok az. Doğalgaz, kullanılan toplam enerjinin sadece yüzde 3’ünü oluşturuyor. Fakat Dagens Nyheter gazetesi, İsveç güç şebekesinin Avrupa’nın geri kalanıyla bağlantılı olması nedeniyle İsveç’in, bilhassa de ülkenin güney bölgelerinin yüksek güç fiyatlarından etkilendiğini yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu