Haber

Yılmaz Tunç’tan Can Atalay açıklaması: Karara saygı duyacağız

(AYM), 25 Ekim’de Türkiye İşçi Partisi’nden Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’ın ‘Seçilme hakkı’ ile ‘Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı’ bakımından haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

Anayasa Mahkemesi’nde 9 üyenin ‘hak ihlali’, 5 üyenin ise ret oyu kullandığı kararın ardından, önceki hafta İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi karar vermişti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyayı Yargıtay’a göndermesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Yargı bağımsızdır”

Adalet Bakanı’nın yorum yapmasının mümkün olmadığını belirten Tunç, yargının bağımsız olduğunun altını çizdi.

“Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir.”Bakan Tunç, yorum farklılıkları nedeniyle anayasanın bazı yönlerinin göz ardı edilmesinin anayasaya aykırı olduğunu sözlerine ekledi.

“Karara saygı duyacağız”

Süreci bekleyeceklerini belirten Bakan Tunç, şunları söyledi:

Mahkemenin Can Atalay hakkındaki kararına ilişkin yargı sürecini bekleyeceğiz ve karara saygı duyacağız. Bir uyuşmazlığın mahkemelere sunulmasının doğru olmadığına inanıyorum. Bu hukukun üstünlüğüne zarar verir. Hukukun üstünlüğünü korumak herkesin görevidir. Yasama, yargı ve yürütmenin görevidir. Bu nedenle hukukun üstünlüğünü zedeleyecek her türlü yorumdan, anayasaya zarar verecek her türlü yorumdan, anayasanın unsurlarını ortadan kaldıracak her türlü yorumdan kaçınmak gerekir. Bu anayasa, Anayasa Mahkemesini ve Yüksek Mahkemeyi bağlar.

“Hukukun üstünlüğünü birlikte koruyalım”

“Yargıtay kararına hep birlikte bakacağız”Tunç şöyle devam etti:

Yargının kararına ilişkin bir açıklama yapmamız mümkün değil. Şu anda görülen davanın lehinde ve aleyhinde görüşler var. Bu anlamda hepimiz sürecin takipçisi olacağız. Hukukun üstünlüğünü her zaman birlikte koruyalım. Eğer bu anayasa yürürlükteyse, anayasanın unsurlarını şu veya bu tarafa çekmeyelim. Bu anayasa yeni uygulanmadı. 83. Bu konu yeni icat edilmedi. Bir paragrafı okuyup diğer paragrafları dikkate almamak anayasa hukuku açısından uygun olmayacaktır. Süreci hep birlikte bekleyelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu