Haber

Antalya’da Atatürk’ün yürüdüğü narenciye yoluna “Atatürk Yolu” adı verilecek

Antalya’da Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde (BATEM), Atatürk’ün 1930-1935 yıllarında ziyaret ettiği alandaki narenciye yoluna “Atatürk Yolu” ismi verilecek.

Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Ünitesi yetkilisi muhafaza ve onarım uzmanı Cemil Karabayram, gazetecilere, narenciye bahçesinin 200 dönümlük bir alan üzerine heyeti olduğunu söyledi.

Alandaki narenciye yoluyla ilgili çalışmalar yaptıklarını anlatan Karabayram, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1930-1935 yıllarında alanı ziyaret ettiğine dair tespitlerinin bulunduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve barış ideolojisinin temel direği Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yumduğunu tabir eden Karabayram, şöyle devam etti:

“Gazi Mustafa Kemal daima yaşayacak ve yaşatılacak, onun bıraktığı yapıtların her biri korunacak ve geleceğe taşınacak. Şu anki alanda 1938 yılında dikilmiş ulu bir ağacın önündeyiz. Bu ağaç 1938’de onun anısına dikilmiş bir ağaç, en önemli noktalardan biri de Aspendos ziyaretinden sonra narenciye bölgesini ziyaret ettiğine dair bazı bilgilere ulaştık. Görmüş olduğunuz yola ülkeye sevdalı Gazi Mustafa Kemal Atatürk adını vereceğiz. Antalya’mıza iyi olur inşallah. Birçok 10 Kasımlarda onun ismini anacağız. Bu büyük bir proje ve biz de bu projeyi en kısa müddette hayata geçirmek için çalışıyoruz. Görmüş olduğunuz tüm ağaçların rölövesi alınarak mevcut yerleri, bitki örtüsü ve dokusuna kadar korundu. Yalnızca yürüme güzergahı, geçişler, hangi ağaçlar ne vakit ve kimin anısına dikilmiş bu tarafta bir çalışma yapıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu