Teknoloji

Beklenen Son Geldi: Elektrikli Otomobil Üreticisi Fisker, İflas Başvurusu Yaptı

Birkaç aydır yaşadığı sorunlar nedeniyle gündem olan elektrikli otomobil üreticisi Fisker için kaçınılmaz son geldi. Şirket, resmî olarak iflas başvurusu yaptı. Şirketin yaptığı başvuruda, 200 ila 999 arasında alacaklı olduğu ifade edildi. 

Dünyanın en ünlü teknoloji YouTuber’larından Marques Brownlee, bundan birkaç ay önce “Bugüne kadar incelediğim en kötü otomobil.diyerek Fisker Ocean’la ilgili bir video paylaştı. Bu durum, zaten çeşitli sıkıntılar içerisinde olan Fisker’a ağır bir darbe vurdu. Farklı otomobil üreticiler Fisker’ı kurtarmak için harekete geçseler de firmanın büyük bir çıkmazda olduğu anlaşıldı. Ve şimdi, Fisker için kaçınılmaz son gelmiş oldu.

Geçen yıl yaklaşık 1 milyar dolar harcayan firma, sadece 4.929 otomobil satabildi

Fisker’ın iflası, bir anda olan bir gelişme değil. Zira firma, geçtiğimiz yıldan beri sancılı bir süreç içerisindeydi. Çünkü 2023’te Ar-Ge ve işletme faaliyetlerine yaklaşık 1 milyar dolar harcanmış, buna karşın sadece 4.929 adet otomobil satışı gerçekleştirilebilmişti. Durumun farkında olan şirket de üretimini yıl başından beri durdurmuştu. Ancak Fisker, yaptığı iflas başvurusunda her şeye rağmen 500 milyon dolar ila 1 milyar dolar arasında varlığa sahip olduğunu açıkladı.

Bu arada; Fisker’ın sahibi Henrik Fisker’ın ilk iflasının olmadığını da söyleyelim. Bundan yıllar önce “Fisker Automotive” isimli bir firma kuran Henrik Fisker, Kasım 2013’te iflasını açıklamıştı. Belki de sorun, aynı yöneticinin sürekli yanlış kararlar almasından kaynaklıdır…

haber-bozkurt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu