Haber

Biden’dan ‘Polonya’ açıklaması: Füzelerin Rusya’dan atılmış olma ihtimali düşük

ABD Lideri Joe Biden, Rusya’nın Polonya’nın hudut köyüne ‘füze attığı’ argümanına ait açıklamalarda bulundu. Polonya’da iki kişinin vefatına neden olan füzenin ‘Rusya’dan ateşlenmiş olmasının pek olası gözükmediğini’ söyleyen Biden, Washington idaresinin soruşturmaya takviye vereceğini belirtti.

G20 Doruğu için bulunduğu Bali’de liderler ile bir araya gelen Biden, toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Ukrayna sınırında Polonya topraklarındaki patlamanın soruşturulması için Polonya’yı desteklemek konusunda mutabık kaldık” dedi. ABD Başkanı, “Soruşturma tamamlanana kadar net bir şey söyleyemem lakin füzenin Rusya’dan fırlatılmış olma ihtimali düşük görünüyor” ifadelerini kullandı.

AP: UKRAYNA TARAFINDAN ATEŞLENMİŞ OLABİLİR

Associated Press (AP) ajansına konuşan ABD’li yetkililer ise birinci değerlendirmelerin, füzenin Ukrayna tarafından yaklaşan bir Rus füzesini vurmak için ateşlendiğini gösterdiğini bildirdi.

Geçtiğimiz saatlerde argümanlara ait açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı, suçlamaları reddetmişti. Rus füzesinin Polonya topraklarını vurduğunu yalanlayan bakanlık, suçlamaları ‘gerilimi tırmandırmayı amaçlayan kasıtlı bir provokasyon’ olarak niteledi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov da, Polonya’da bir patlama olduğuna dair bilgisi olmadığını söyledi.

NE OLMUŞTU?

Polonya Dışişleri Bakanlığı, dün füzelerin Ukrayna sınırına yaklaşık 6 kilometre uzaklıktaki Przewodow köyüne düştüğünü açıkladı. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda gazetecilere yaptığı açıklamada ‘füzenin büyük olasılıkla Rus yapımı’ olduğunu ileri sürdü ve patlama sonucu iki Polonyalının öldüğü duyuruldu. Polonya Hükümet Sözcüsü Piotr Muller ise delilleri incelemeye devam ettiklerini ve NATO’nun 4. unsurunu kullanıp kullanmamaya buna nazaran karar vereceklerini söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu