Haber

CHP’den bakan Tunç’a ‘Diamond Tema’ tepkisi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un ‘Diamond Tema’ isimli sosyal medya kullanıcısına Hz. Muhammed ile ilgili ifadeleri gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açılmasının ardından yaptığı ‘düşünce özgürlüğü’ açıklamasına CHP’den tepki geldi.

CHP’li TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, bakan Tunç’a seslendi: Siz yargı değilsiniz…

Sosyal medya hesabından Tunç’un açıklamasını alıntılayan Karaca, şu ifadeleri kullandı: “Laiklik ilkesi, Türkiye Cumhuriyet’in kuruluş felsefesinin merkezinde yer alır. Bu ilke, çeşitliliği ve özgürlüğü kucaklayarak toplumsal barışın ve adaletin temelini oluşturur. Şeriatın dayatılması ise demokratik kazanımları tehdit eder, bireysel özgürlükleri sınırlandırır. Anayasa’nın laiklik ilkesini korumak, demokratik hukuk devletinin devamlılığını sağlar ve toplumsal uyumun güçlenmesine katkı sunar. Diamond Tema’nın tespiti de bu doğrultuda önemli…. Evet; laiklik, demokratik değerlerin ve vatandaşların hak ve özgürlüklerinin korunmasının anahtarıdır. Bu nedenle, laikliğe sahip çıkmak, Cumhuriyet’in temel değerlerini korumak ve gelecek kuşaklara daha demokratik, daha özgür ve daha adil bir Türkiye miras bırakmak için elzemdir.

Sayın Adalet Bakanı @yilmaztunc;

-Düşünce ve ifade özgürlüğü hakkında yaptığınız açıklamayı öncelikle her zaman ve her durumda, düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik her saldırı ve ihlalde aynı hassasiyetle hatırlamanızı beklerim.

-Ancak Adalet Bakanı olarak bağlılık yemini ettiğiniz Anayasada ifade edilen laik Cumhuriyete yönelik saldırı ve açıklama, eylemler için de aynı hassasiyeti göstermeniz gerektiğini belirtmek isterim.

-Siz yargı değilsiniz. Henüz sonuçlanmamış bir dosya hakkındaki yorumlarınız yargıya açık müdahale, talimat olarak görülme ihtimali yüksektir. Bu durum makamınıza , Anayasal Hukuk düzenine ve tabi yargı bağımsızlığı ilkesine açıkça aykırıdır.”

Bakan Tunç ne demişti?

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, ‘Diamond Tema’ya açılan soruşturmaya ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:

“Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti demokratik toplumlarda olmazsa olmaz şartlardandır.

Devletler iç hukuklarında bu özgürlüğü sağlamaya çalıştıkları gibi, uluslararası hukuk düzenlemelerinde de bu hak koruma altına alınmıştır.

Anayasamızın 25 ve 26’ıncı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10’uncu, BM Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi’nin 19’uncu Maddelerinde bu hakkın kullanılması ve hangi sınırlamalara tabi tutulacağı düzenlenmiştir.

Anayasamızda ve tüm uluslararası hukuk düzenlemelerinde, Herkesin , düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahip olduğu, bu hürriyetin resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsadığı belirtilmekte, Bu hürriyetlerin kullanılmasının millî güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği, Cumhuriyetin temel nitelikleri ve Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması, suçların önlenmesi, suçluların cezalandırılması, Devlet sırrı olarak usulünce belirtilmiş bilgilerin açıklanmaması, başkalarının şöhret veya haklarının, özel ve aile hayatlarının yahut kanunun öngördüğü meslek sırlarının korunması veya yargılama görevinin gereğine uygun olarak yerine getirilmesi amaçlarıyla sınırlanabileceği belirtilmiştir.

Sosyal medya ve bazı basın yayın araçlarıyla başkalarının haklarına ve itibarına saygı sınırını aşan, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunu oluşturan, halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişilerin TCK 216 gereğince cezalandırılacağı kanunumuzun açık hükmüdür.

Son zamanlarda bazı sosyal medya mecraları ile basın yayın organlarında peygamber efendimize yönelik İfade özgürlüğü sınırlarını aşan, karalayıcı ve çirkin ifadelerin kullanılması nedeniyle başlatılan adli soruşturmalardan rahatsız olanların yaptığı eleştiriler, haksız eleştirilerdir.

Bu tür düşünce açıklamalarının suç olup olmadığını değerlendirecek olan soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcılarımız, kovuşturma aşamasında da tarafsız ve bağımsız mahkemelerimizdir.”

(HABER MERKEZİ)

ilicajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu