Haber

Dicle Üniversitesi’nde 15 yıllık 2 fakülte depremde hasar gördü

Maraş depreminden sonra birçok yıkım meydana geldi. Diyarbakır’da 6 bina yıkıldı, 409 kişi hayatını kaybetti. Binlerce bina hasar gördü. Diyarbakır’daki Dicle Üniversitesi’nin bazı binaları da depremden etkilendi.

2 FAKÜLTEYE HASAR

Amida Haber’den İlyas Akengin’in haberine göre, depremde Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi ile İlahiyat Fakültesi orta derecede hasar gördü. Fakültelerin dekanları akademisyenlerine mesaj göndererek değerli eşyalarını kısa sürede alabileceklerini ve binalara girişin yasak olduğunu bildirdi.

AKADEMİSYENLERE BİLDİRİM VERİLDİ

Ziya Gökalp, Eğitim Fakültesi Dekanı akademisyenlerine şu mesajı gönderdi: “Hafta sonuna kadar binada fazla kalmamak kaydıyla önemli gördüğünüz eşyalarınızı yanınıza alın. Bunun dışında yeni bir çalışma alanı oluşturulana kadar binaya girmek yasaktır. İl dışına çıkmamak ve ulaşılabilir olmak konusunda gerekli hassasiyeti gösterelim lütfen.”

Fakültelerin yanı sıra Dicle Üniversitesi lojmanlarında bulunan caminin de depremde ağır hasar gördüğü öğrenildi.

15 YILLIK BİNALAR HASAR GÖRDÜ

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin 15, Eğitim Fakültesi’nin ise 14 yıl önce kurulduğu öğrenildi. Her iki binanın da temellerinin dönemin rektörü olan Fikri Çanoruç döneminde, açılışların ise Ayşegül Jale Saraç döneminde açıldığı belirlendi.

REKTÖRLÜK BİNASI GEÇEN HAFTA BOŞALTILDI

Öte yandan Dicle Üniversitesi rektörlük binasının geçtiğimiz hafta hasar tespiti üzerine boşaltıldığı belirtildi.

bucak-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu