Ekonomi

Elon Musk’tan Fed’e acilen faiz indirme çağrısı

Elon Musk Twitter’da bir kullanıcı ile olan yazışmasında, “Trend endişe verici. Fed’in faiz oranlarını hemen indirmesi gerekiyor. Fed, ekonomide büyük bir gerileme yaşanması ihtimalinin artmasına neden oluyor” dedi.

Finansal tahlil hizmetleri veren NorthmanTrader şirketinin kurucusu Sven Henrich, Musk’a cevap olarak “Fed, enflasyonu yanlış okuyarak uzun süre çok rahat davrandı. Şimdi ise, sonradan gelecek etkileri hesaplamadan faiz oranlarını agresif bir şekilde yükseltiyor. Verdikleri hasarın farkına vardıklarında çok geç olacak” dedi. Musk ise “Kesinlikle” diyerek bu tabirleri onayladı.

Musk, bu bahiste daha evvel de varsayımda bulunmuştu. Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon ve Goldman Sachs’ın CEO’su David Solomon’un ekonomik ikazlarının akabinde, Musk da 24 Kasım’da global bir gerilemenin 2024’ün ilkbaharına kadar sürebileceğini kestirim ettiğini söylemişti.

Fed’in faiz artırımında sona yaklaştığı düşünülmesine karşın, ABD’de enflasyon son 40 yılın en yüksek düzeylerinde. Son günlerde açıklama yapan Fed yetkilileri, peş peşe dört defa 75 baz puan artırımdan sonra daha küçük artırımlar beklediklerini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu