Ekonomi

İngiltere Maliye Bakanı: Gelişmiş ekonomiler düşük büyüme tuzağında

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, İngiltere de dahil olmak üzere önde gelen gelişmiş ekonomilerin düşük büyüme tuzağında olduğunu belirtti.

Maliye Bakanı Hunt, Sky News’e “Sadece İngiltere değil, Avrupa, ABD, Kanada, Japonya. Hepimiz çıkmamız gereken düşük büyüme tuzağındayız.” ifadesini kullandı.

Hunt, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) iddialarına göre İngiltere’nin uzun vadeli büyüme oranının Fransa, Almanya ve Japonya’dan daha yüksek olduğunu hatırlattı.

Bakan Hunt, Güz Dönemi Bütçe Planındaki önceliklerine de değinerek, “Gelecek Güz Dönemi açıklamasında, bu düşük büyüme tuzağından nasıl kurtulacağımızı ve dünyanın en girişimci ekonomilerinden biri olacağımızı gösteren bir plan göreceksiniz. Bizim istediğimiz bu.” sözlerini kullandı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’tan hafta başında yapılan açıklamada, “İngiltere’de imalat sanayindeki gerileme bu yılın Temmuz ayında kötü bir dönüş yaptı; üretim çıktısı, istihdam ve yeni siparişlerdeki daralma ( sektöründe) hızlandı.” kelime bulundu.

Alianz Başekonomisti Mohamed El-Erian BBC Radio 4’e İngiliz ekonomisine bakışı değerlendirdi: “İnsanlar artan konut kredilerinin sancısını çekiyor, şirketler yüksek borçlanma maliyetlerinden mustarip. Küresel faaliyet yardımcı olmuyor (bu durum) ) ya da. Evet, gerçekten durgunlukta. Girme riskimiz var.” Sözlerini kullanmıştı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) dün politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 5,25’e yükselttiğini açıkladı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, politika faizinin 25 baz puan artırılarak yüzde 5,25 seviyesine çıktığı bildirildi.

Böylece siyasi faiz oranı son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu