Haber

Yeni Zelanda, Çin’in Pasifik’teki askeri yığınağına karşı savunma kapasitesini artıracak

Yeni Zelanda Savunma Bakanı Andrew Little, Çin’in Pasifik’teki “askeri yığınağı” bölgedeki gerilimi artırırken, ülkelerinin savunma kapasitesini artırmayı planladıklarını açıkladı.

Little, raporunda ülkesinin yeni savunma politikasının ayrıntılarını paylaştı.

Cari savunma harcamalarının ülke ekonomisinin yaklaşık yüzde 1’ine tekabül ettiğini ve bu oranın yüzde 2’ye çıkmasa bile artması gerektiğini belirten Little, önceliklerinin eskiyen donanma fırkateynleri ve karakol gemilerini değiştirmek olduğunu kaydetti.

Harcama, teçhizat ve asker sayısındaki artışlara ilişkin ayrıntıya yer verilmeyen raporda, bunların önümüzdeki müzakerelerde netleştirilmesinin beklendiği belirtildi.

Ülkesinin artan siber saldırılar ve terör gibi iç tehditlerle de karşı karşıya olduğuna işaret eden Little, “İç ve dış güvenlik ortamındaki değişimlere ayak uydurmak için bizim de değişiklikler yapmamız gerekiyor.” sözünü kullandı.

Çin’in Pasifik’teki “artan askeri varlığı”

Rapor, Çin’i askeri gücünü mevcut uluslararası kural ve normlara “karşı gelecek şekilde” kullanmakla Pasifik’teki gerilimi tırmandırmakla suçladı.

Pekin yönetiminin ordusunu geliştirmek ve modernize etmek için büyük yatırımlar yapmaya devam ettiği belirtilen raporda, “Çin’in askeri gücünü yakın çevresinin ötesine giderek daha fazla yansıttığı” belirtildi.

Pasifik’te savaşa yakın olduklarını düşünmediğini vurgulayan Little, “Pasifik’te artan bir gerilim olduğunu düşünüyorum. Bu durum Pasifik’te bölgede çıkarı olan tüm ülkelere sorumluluk yüklüyor.” değerlendirmesini yaptı.

haberadapazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu