Haber

İstanbul’da DEAŞ ve HTŞ destekçisi olduğundan şüphelenilen 7 kişi yakalandı

Aşırı radikal terör örgütlerine yönelik 3 gün süren ve sona eren “Kahramanlar-45” operasyonunun İstanbul ayağında DEAŞ yanlısı ve Tahrir El Şam (HTS) destekçisi olan 8 şüpheliden 7’sinin yakalandığı öğrenildi. Bugün.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ülkenin huzur, birlik ve beraberliği için Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı koordinasyonunda hiçbir teröriste tolerans göstermeyeceklerini belirtti. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, Antalya, Düzce, Elazığ, İstanbul, Konya, Mersin, Ordu, Rize, Sakarya’da 3 gündür devam eden “Kahramanlar-45” operasyonları kapsamında 36 şüphelinin yakalandığı açıklandı. , Sivas ve Trabzon.

Aşırı radikal terör örgütlerine yönelik yürütülen operasyonların İstanbul ayağının detayları ortaya çıktı.

Hakkında yakalama kararı çıkarılan 8 şüpheliden 7’sinin, saha unsurları ve İstanbul İstihbarat Şubesi’ne bağlı TEM ekipleri tarafından hükümet yanlısı Tahrir El Şam (HTS) ve DEAŞ’lı kişilere yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alındığı belirtildi. Baskınlarda 199 bin 420 lira, 16 bin 177 dolar, 10 bin 540 euro, 2 bin 800 Fas Dirhemi, 5 bin 377 Mısır Lirası, 7 bin Tayland Bahtı ve 3 Lübnan lirası ele geçirildi.

TEM Şubesi’nde yakalanan şüphelilerin soruşturma süreci devam ederken, söz konusu kuruluşlara sağladıkları finansman ağı da ortaya çıktı. Terör zanlıları, “havala” olarak bilinen yasa dışı para transferi yoluyla “6415 Sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanuna muhalefet etmek” ve “Silahlı Terör Örgütüne üye olmak” suçlarıyla suçlanıyor.

Polisteki sorgularının tamamlanmasının ardından yarın adliyeye sevk edilmeleri bekleniyor. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu