Ekonomi

Samsun’da İhracata Yönelik Sebze Üretim Projesi Devam Ediyor

Samsun’un Bafra ilçesinde “Kızılırmak Deltası’nda Doğru Tarım Uygulamaları ve İhracata Uygun Bitkisel Üretim Projesi” kapsamında üreticilere 240 bin adet kışlık sebze fidesi dağıtıldı.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ve 2022 yılında 48 üretici ile uygulanmaya başlayan “İTÜ ile Kızılırmak Deltası’nda İhracata Uygun Bitkisel Üretim Projesi” Bafra Sebze Üreticileri Derneği çatısı altındaki faaliyetlerimiz 2023 yılında da devam etmektedir. . Proje kapsamında Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yerleşkesinde 19 üreticiye 240 bin adet kışlık sebze fidanı teslim edildi.

Sebze fidesi teslim töreninde konuşan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “2022 ve 2023 yıllarında en iyi tarım uygulamaları (GAP) konusunda bakanlığımıza sunduğumuz 3 projeden biri kabul edildi. Sebze Bitkileri Üretim Projesi hayata geçirildi 2022 yılında 55 çiftçiye yüzde 75’i bakanlık kaynaklı olmak üzere 275 dekarlık arazide 500 metrekarelik alana dikilmek üzere toplam 687 bin 500 adet beyaz lahana, karnabahar ve brokoli fidanı dağıtıldı. Bakanlıktan yüzde 75 esasına göre 240 bin adet beyaz lahana, karnabahar ve brokoli fidanı dağıtılacak. İyi tarım uygulamalarının yapılacağı alanlardan 825 ton İTÜ belgeli sebze üretilmesi bekleniyor. .Uygun tarım uygulamalarının sertifika bedelleri bakanlığımızca yaklaşık yüzde 75 oranında desteklenecek.Proje sürecinde üreticilere uygun tarım uygulamaları konusunda gerekli eğitimler verilecek ve üretilen eserlerin kaliteli olarak pazarlanması için bilinçlendirme çalışmaları yapılacaktır. İTÜ belgeli ve bunları İTÜ belgeleri ile devlet kayıt sistemine kaydettirmek. 2022 yılında özellikle AB ülkelerinden gelen kış sebzeleri talebini karşılayacak yeterli tarım uygulamalarını gerçekleştiren çiftçilerin GLOBALGAP belgesi alması için gerekli altyapı hazırlanacak ve ihracatın yolu açılacaktır.

Fidan dağıtım törenine Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner de katıldı. – SAMSUN

haber-muradiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu